Ako vybrať drona?

Zháňate hračku pre skrátenie dlhej chvíle, alebo profesionálny nástroj na zhotovovanie snímok z výšky?

Drony sú diaľkovo ovládané bezpilotné lietadlá, poháňané najčastejšie štvoricou vrtulí. Slúžiť môžu čisto na zábavu, ale aj na fotografovanie a natáčanie alebo na súťaže v lietaní. Práve od plánovaného použitia sa odvíja následný výber. Závisí od neho aj cena, kedy najlacnejšie kusy vhodné na indoorové lietanie začínajú na zhruba 40 eur, zatiaľ čo profesionálne drony idú do stoviek až tisícov eur.

 • Regina, redaktorka Heureka.sk
 • Doba čítania: 6 min.

Typy dronov

Trikoptéry

Trojica vrtulí znamená veľmi dobrú obratnosť, avšak pomerne nízky výkon, ktorý neunesie dodatočnú kameru či záťaž navyše. Trikoptéry nie sú tiež príliš odolné voči poveternostným vplyvom.

Trikoptéry sú vhodné pre začiatočníkov a pre súťažné či akrobatické lietanie. Na trhu "Ready To Fly" dronov sú trikoptéry skôr raritou, v DYI odvetví je však táto konštrukcia celkom obľúbená.

 • Obratnosť letu

 • Vhodný pre začiatočníkov

 • Neunesie dodatočnú záťaž

 • Nie je odolný voči poveternostným vplyvom

Kvadrokoptéry

Najbežnejším typom dronu je kvadrokoptér. Reprezentuje optimálny kompromis medzi stabilitou a manévrovateľnosťou, dokáže pritom poskytnúť dostatočný výkon na nosenie malej kamery. Na bežné použitie sú kvadrokoptéry úplne dostačujúce.

 • Unesie malú kameru

 • Pomer stabilita/manévrovanie

Hexakoptéry

Drony so šiestimi vrtuľami , označované ako hexakoptéry, už unesú aj väčšiu kameru a dokážu vyvinúť pomerne vysokú rýchlosť, sú pritom veľmi stabilné aj vo veterných podmienkach. Ich obratnosť je však relatívne nízka.

 • Unesie veľkú kameru

 • Stabilné aj vo vetre

 • Nie príliš obratný let

SPOT- STOP

Oktakoptéry

Profesionálne modely pre nosenie ťažkých kamier či nákladov môžu lietať aj rýchlosťou cez 100 km/h, práve pre vysoký výkon a ťažšiu manévrovateľnosť patrí ich ovládač iba do rúk profesionálov. Sú veľmi stabilné aj za rýchleho vetra.

SPOT-START https://im9.cz/iR/clanek/2485/jak-vybrat-dron-oktokoptery.jpg

 • Unesie ťažké kamery, alebo iný náklad

 • Vysoký výkon

 • Stabilný aj za silného vetra

 • Ťažké manévrovanie - vhodné iba pre profesionálov

Parametre

Veľkosť a hmotnosť

Všeobecne platí, že väčší a ťažší dron je horšie skladný a menej obratný, má však väčšiu stabilitu, výkon a unesie aj väčšiu záťaž - zároveň je lepšie vidieť z väčšej diaľky. Ťažší dron je obvykle odolnejší, neplatí to ale vždy, a to predovšetkým kvôli výskytu ľahkých, avšak veľmi odolných materiálov, ako sú dural či karbón.

Nosnosť

Tento parameter je dôležitý predovšetkým u dronov s prípravou na pripojenie kamery, pretože ohraničuje jej hmotnosť. So záťažou sa výkon vždy zníži, ak sa však vojdete do limitu nosnosti, dron bude stále plne schopný letu.

Typ prenosu signálu a frekvencie

Lacné drony pre deti a mini drony ovládané iba cez telefón využívajú spojenie Bluetooth, ktoré má dosah približne 20 m. Dospelé drony s dosahom rádovo kilometrov najčastejšie fungujú na frekvencii 2,4 GHz, u ktorej ale môžu nastať problémy s pripojením v oblastiach s väčším výskytom WiFi sietí, pretože mnoho z nich funguje na rovnakej frekvencii. Navyše tu koliduje prenášanie signálu z ovládača na dron a videá z dronu do ovládača/smartphonu. Alternatívou sú 5,8GHz drony, ktoré týmito neduhmi netrpia.

Dosah signálu ovládača

Udáva, ako ďaleko od ovládača môže dron letieť. V zastavaných oblastiach je reálny dosah vždy menší ako maximálny udávaný. Pohybuje sa od desiatok metrov až po jednotky kilometrov.

Maximálna doba letu

Základné drony vydržia vo vzduchu na jedno nabitie iba niekoľko minút, tie pokročilejšie ale aj desiatky. Dobu letu predlžuje možnosť vymeniteľnej batérie. Pokiaľ dokúpite batérie náhradné, môžete s medzipristátím lietať aj dlhšie ako hodinu. Kapacita batérie nie je vzhľadom k rozdielnym výkonom a hmotnostiam dronov vypovedajúca. Zamerajte sa aj na dobu nabíjania a cenu náhradných batérií.

Ovládanie

Predovšetkým lacnejšie drony ponúkajú ovládanie iba z telefónu či tabletu, teda pomocou aplikácie. Kvôli absencii mechanickej spätnej väzby je však tento spôsob menej presný a oveľa náchylnejší na pochybenie. Radšej preto siahnite po drone s ovládačom, kde vám páčky nebudú zakrývať obraz.

Ovládanie dronu pomocou páčok s náhľadom snímku.

Rozlíšenie kamery

Rozlíšenie kamier dronov sa pohybuje od 2 do 24 Mpx. Všeobecne platí, že čím vyššie rozlíšenie je, tým kvalitnejšia je výsledná snímka. Úlohu však hrá aj veľkosť snímača, ktorá do veľkej miery určuje schopnosti záznamu za šera a úroveň šumu.

Drony s kamerou zvládajú zaznamenávať aj videá a to až v rozlíšení 4K. Aj tu vyššie rozlíšenie znamená viac detailov a pôsobivejšiu kvalitu. Na pamäti ale majte fakt, že zábery vo vysokom rozlíšení rýchlo zapĺňajú vnútorné úložisko dronu alebo pamäťovú kartu. Výsledná veľkosť súboru záleží na dátovom toku, snímkovej frekvencii a úrovni kompresie dát.

Rozlíšenie videa Počet pixelov Približná veľkosť súboru (1 minúta)
8K 8 192 × 4 320 1,5 GB
4K 4 096 × 2 160 700 MB
Ultra HD 3 840 × 2 160 600 MB
Full HD 1 920 × 1 080 250 MB
HD 1 270 × 720 150 MB

Funkcia

 • Integrovaná kamera– je súčasťou tela dronu, teda nie je potrebné pripevňovať externé zariadenie. U niektorých dronov sú kamery pevné a na zachytenie požadovaného uhla musíte nakláňať celý dron. Pokročilejšie drony majú kameru umiestnenú na viacosom stabilizátore (gimbale), ktorý väčšinou umožňuje kameru nakláňať, najmä ale stabilizuje výsledný obraz.

 • Online prenos videa – u dronov s možnosťou lietať ďalej od ovládača ide o kľúčovú funkciu pre prehľad o ich pozícii. Na pripojenom smartfóne či obrazovke ovládača vidíte, čo kamera dronu aktuálne sníma.

 • WiFi – jej hlavnou funkciou je bezdrôtový prenos záznamu či fotografií, eventuálne môže slúžiť aj na prepojenie s telefónom či ovládačom.

 • Bluetooth – je doménou najmä základných dronov ovládaných z telefónu alebo tabletu. Dosah je v takom prípade iba okolo dvadsiatich metrov.

 • GPS – umožňuje získavať dôležité údaje o lete, lepšiu navigáciu a uľahčuje ovládanie dronu. Ten navyše podľa súradníc vie zostať na mieste alebo napríklad oblietavať určitý bod. GPS je tiež dôležitá pre ďalšie funkcie ako návrat na miesto pristátia alebo sledovanie používateľa. V neposlednom rade informácie z GPS umožnia ľahšie nájsť dron v prípade havárie.

 • Návrat domov/Go Home – s touto funkciou sa dron pri vyslaní pokynu či strate spojenia automaticky vráti na miesto vzletu.

 • Follow Me – s touto funkciou vás dron pri zadaní príkazu dokáže v určitej výške nasledovať. Užitočná je predovšetkým pri natáčaní športov, ako sú jazda na bicykli či lyžiach.

 • Waypoints – umožňuje zadať pomocou súradníc či mapy určité body, ktoré dohromady vytvoria dráhu letu, ktorou dron bude nasledovať.

Dron so štyrmi vrtuľami

Gimbal je špeciálne stabilizačné zariadenie pre redukciu nechcených otrasov a náklonov. Tlmí vibrácie prúdiace do kamery a v niekoľkých osiach kompenzuje rôzne pohyby dronu. Vďaka gimbalu získate stabilnejší a ostrejší obraz, najmä vo videu.

Podľa čoho vyberať

Použitie

Drony je možné deliť do niekoľkých kategórií podľa ich plánovaného použitia. Drony určené pre začiatočníkov a sviatočných letcov neohromia množstvom funkcií ani parametrami, sú ale ľahko ovládateľné a dostupné za nízku cenu. Medzi drahšími dronmi potom nájdete modely určené na súťažné lietanie alebo na záznam kvalitných fotografií a videa. U tých môžete vyberať medzi dronmi so vstavanou kamerou či závesom na externú kameru.

Skúsenosti

Ak bude s dronom lietať niekto, kto zatiaľ žiadne skúsenosti nemá, je lepšie spočiatku siahnuť po lacnejšom modeli. Na naučenie základov letu bude pri správnom výbere postačovať, v prípade začiatočníckych chýb potom nevznikne príliš veľká škoda. Skúsení používatelia môžu siahnuť po drahších dronoch s väčším doletom, rýchlosťou a viacerými funkciami.

Niektoré modely pre začiatočníkov majú aj špeciálny režim, v ktorom obmedzia rýchlosť a výšku tak, aby bolo ovládanie jednoduchšie.

Náročnosť zostavenia a obsluhy

 • Pre menej náročných a skúsených užívateľov sú najvhodnejšie drony Ready To Fly, ktoré sú ihneď po vybalení z krabice pripravené lietať, maximálne vyžadujú doplnenie batérií.
 • Almost Ready To Fly drony majú plne pripravené telo, vyžadujú ale pred letom namontovať motor a vysielač.
 • Bind To Fly drony sú kompletné drony, avšak dodávané bez ovládača. Ten je nutné prikúpiť a dbať na to, aby podporoval rovnakú frekvenciu ako samotný dron.
 • DIY drony sú potom rozložené na malé časti, ktoré užívateľ musí skompletizovať, preto sú vhodné až pre skúsenejších užívateľov.

Materiál a odolnosť

Lacnejšie drony bývajú vyrobené z rôzne kvalitného plastu. Ten má však svoje limity a predovšetkým v prípade nárazov alebo pádov nie je odolnosť vysoká. Kvalitnejšie drony využívajú rôzne odľahčené zliatiny či odolnejšie materiály, najčastejšie ide o karbón, dural či laminát. Tie najkvalitnejšie majú navyše demontovateľné časti, ktoré môžete v prípade poruchy či nehody nahradiť bez toho, aby ste museli kupovať nový dron. Ďalšou vlastnosťou je odolnosť voči vode, ktorá sa hodí predovšetkým pri lete v daždivom počasí alebo pri lietaní nad vodnými plochami. Pokročilejšie modely umožňujú na vode aj pristáť.

Väčšina dronov je outdoor, teda určené na lietanie vonku. Také drony sú obvykle väčšie, ťažšie a tiež drahšie, poskytnú však potrebnú stabilitu a odolnosť pre vonkajšie podmienky. Existujú aj indoor modely, ktoré sú kompaktné, ľahké a majú iba základné funkcie. Vďaka nízkej cene sú ideálne pre deti či na osvojenie princípu ovládania.

Legislatíva

Lietanie s dronom má zákonom stanovené hranice. Na konci roka 2020 nadobudli platnosť jednotné európske pravidlá, ktoré velia registrovať každý dron, ktorý má kamerový senzor - Nerozhoduje účel využitia. Registrovať sa musí aj prevádzkovateľ takého dronu a pilot musí prejsť krátkym testom. Napriek tomu, že zjednotené európske pravidlá pre prevádzku dronov nadobudli platnosť 31.12.2020, na Slovensku zatiaľ nie sú implementované žiadnym spôsobom. V Českej republike, ako aj vo väčšine štátov EÚ už systém funguje, avšak pre slovenských občanov nie je možné sa zaregistrovať do iného ako (neexistujúceho) slovenského systému, keďže registrácia musí byť vykonaná v štáte, kde má pilot/operátor trvalý pobyt alebo firma registráciu. Tento prechodný stav má nepriaznivý dopad najmä na Slovákov, ktorí chcú lietať s dronom na území iných členských štátov.

Stručne je možné pravidlá zhrnúť takto: lietajte s dronom na dohľad, držte sa v bezpečnej vzdialenosti od osôb a budov, rešpektujte súkromie a majte povedomie o obmedzeniach a pravidlách lietania v danej oblasti. Maximálna výška letu je obmedzená na 120 metrov. Všeobecne dbajte na to, aby ste letom nič ani nikoho neohrozovali a vždy mali dostatočný priestor pre manévre.

Viac informácií o pravidlách lietania s dronami

Konkrétne pravidlá lietania definuje niekoľko navzájom sa prelínajúcich tried, kategórií a podkategórií, do ktorých drony spadajú najmä na základe svojej hmotnosti.

Kategória OPEN

Najnižšia kategória, do ktorej spadá prevažná väčšina dronov pre širokú verejnosť - vizuálny kontakt s dronom a maximálna výška 120 m. Ďalej sa škáluje do tried C0, C1, C2, C3 a C4, ktoré sa týkajú fyzických vlastností dronu a podkategórií A1, A2 a A3, ktoré sa týkajú vzdialenosti od budov a osôb.

 • A1 – Smie lietať nad ľuďmi, ale nie nad zhromaždením ľudí. Pre lietadlá triedy C0 a C1.

  • Trieda C0 – stroje do 250 g, bez kamery nie je nutná registrácia.
  • Trieda C1 – stroje do 900 g, nutná registrácia a štítok, pilot prešiel online testom.
 • A2 – Smie lietať najmenej 30 m od zhromaždenia ľudí. Pre lietadlá triedy C2.

  • Trieda C2 – stroje do 4 kg, nutná registrácia a štítok, pilot prešiel online testom.
 • A3 – Smie lietať najmenej 150 m od obytných, obchodných, priemyselných a rekreačných oblastí. Pre lietadlá triedy C2, C3 a C4.

  • Trieda C3 a C4 – stroje do 25 kg, nutná registrácia a štítok, pilot prešiel online testom.

Kategória SPECIFIC

Do tejto kategórie spadajú bezpilotné systémy, ktoré sa nezmestia do podmienok kategórie Open. Teda najmä drony používané na profesionálne činnosti. Ich prevádzkovateľ musí vypracovať tzv. posúdenie prevádzkových rizík, ktoré následne zhodnotí ÚCL a na základe toho vydá povolenie na prevádzku takéhoto stroja. Vyžadované je aj špeciálne poistenie.

Kategória CERTIFIED

Táto kategória počíta s masívnejším nasadením dronov do budúcnosti, napríklad pre doručovanie tovaru alebo dopravu osôb. Blíži sa požiadavkám na prevádzkovateľov a pilotov malých alebo ultraľahkých lietadiel s posádkou.

Prezrite si aj neoficiálne slovenské letecké mapy na adrese openflightmaps.org, kde sú vyznačené bezletové zóny, priestory v okolí letísk, vojenských priestorov, národných parkov atď.

Príslušenstvo

Príslušenstvo k dronom

Nabíjačky dronov

Náhradné vrtule pre drony

Sady pre opravu dronov

Najčastejšie otázky

Ako začať lietať s dronom?

Ovládanie dronu vyžaduje určitú dobu, aby ste si zvykli a navyše sa treba pripraviť na situácie, ako sú strata vizuálneho kontaktu, prerušenie on-line prenosu videa atď. V začiatkoch sa vám ľahko stane, že dronom do niečoho narazíte , alebo nad ním stratíte kontrolu. Preto je lepšie svoje pilotné začiatky absolvovať s lacnejším modelom a niekoľko prvých vzletov vyskúšať na voľnom priestranstve. Akonáhle si budete istejší, môžete už prejsť na pokročilejší model s nižšou pravdepodobnosťou vzniku veľkej škody.

Na koľko eur ma vyjde dron?

Najlacnejšie drony bez kamery či iba so základnou kamerou pre orientáciu, plastovým telom a len s najnutnejšími funkciami zoženiete do 200 €. Pre začiatočníkov či príležitostných a nenáročných pilotov ide o dostačujúce riešenie, ich výdrž obvykle dosahuje iba niekoľko minút letu.

Do 400 € už zoženiete kvalitnejšie drony s lepšou kamerou a gimbalom, ktorý kameru vyvažuje. Sú vhodné aj na časté použitie, ak nevyžadujete vysoký výkon, pokročilé funkcie alebo vysoko kvalitné video.

Drahšie drony s funkciami ako GPS, automatický návrat na miesto pristátia a 4K záznam štartujú zhruba na 600 € a šplhajú až k dvom a viac tisícom. Ponúknu vysoký výkon, precízne ovládanie a ďalšie pokročilé funkcie.